Ege Kimya'dan Bir İlk - Tüyider

Tüyider

Ege Kimya’dan Bir İlk

Ege Kimya’dan Bir İlk

1955 yılında kurulan, Türkiye’nin en büyük 10 entegre kimya tesisinden birisi olan Ege Kimya, üretim hayatına İstanbul Kağıthane’de başlamış ve uzun yıllar burada devam etmiştir. 1997 yılında İstanbul’da büyümek için kısıtlı yer kaldığından, Adapazarı’nda 120 dönümlük arsa satın alınmış olup bir çok üretim tesisi buraya taşınmıştır.
İstanbul Kağıthane Merkez ve Adapazarı tesislerimizde 450’yi aşkın çalışanı bulunan şirketimizin satışlarının %50’ye yakını 70’den fazla ülkeye yapılmaktadır. 2022 yılını tüm grup şirketlerimizin 250 milyon doları aşkın ciro ile bitirmesini beklemekteyiz.
Ege Kimya, Avrupa Kimya Endüstrisi Konseyi (CEFIC) Responsible Care Programı’nın kurucularından olup ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi, ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi ve ISO 22716 İyi Üretim Uygulamaları (GMP) belgelerine sahiptir.
Ege Kimya’nın 3 ana ürün grubu bulunmaktadır. Bunlardan ilki olan Silikatlar Ürün Grubu’nda 480.000 tonluk bir kapasite ile çöktürülmüş silika, deterjan, seramik, kaynak elektrodu, döküm, tarım, yapı kimyasalları, tekstil, kağıt ve madencilik sektörlerine hizmet verilmektedir.
İkinci ürün grubumuz olan Metal Bazlı Kimyasallar Ürün Grubu’nda ise boya, kauçuk, otomobil lastiği, kompozit ve poliüretan sektörlerine hizmet verilmektedir.
Son ürün grubumuz olan İşbirlikleri Ürün Grubu’nda ise dünyanın kimya devlerinden Evonik ile 2001 yılından beri Adapazarı tesislerimizde %51’i Evonik’e %49’u Ege Kimya’ya ait olan ortak girişim şirketimiz Egesil’in çatısı altında Avrupa’nın en büyük çöktürülmüş silika üretim kapasitelerinden birisine sahip olmaktan onur duymaktayız. Bunun dışında dünyanın önemli katalist üreticilerinden Albemarle için nikel metal bazlı katalist üretimi, Amerikan Euclid Chemicals lisansı ile de Yapı Kimyasalları üretimi yapılmaktadır.
1959 yılında Metal Bazlı Kimyasallar üretimlerine başlayan şirketimiz yıllar içerisinde ağırlıklı olarak kobalt, çinko ve nikel metal bazlı birçok üretimi Adapazarı kampüsünde gerçekleştirmektedir.

Ege Kimya bugün Türkiye’nin en büyük kobalt metal tüketicisi olup, Doğu Avrupa ve Ortadoğu’nun en büyük metal karboksilat üreticisidir. 50 yılı aşkın deneyimimizle bugün Türkiye’de yine bir ilki gerçekleştiriyor ve metal kaplama sektörü ve elektrikli arabaların bataryalarında kullanılan Türkiye’nin ilk ve tek nikel sülfat üretim tesisini kurmuş olmaktan onur duyuyoruz.
Nikel sülfat tesisimiz 2.500 tonluk kapasitesi ile, Türkiye metal kaplama sektörünün tüm yıllık ihtiyacını karşılayacak kapasiteye sahiptir. Ege Kimya’nın nikel sülfat alanındaki tek yatırımı bu tesisimiz değildir. Dünyada başlamış olan elektrikli arabaya geçiş trendini takip eden Ege Kimya, Polonya’da 39.000 tonluk kapasitede bir nikel sülfat tesisi kurmaya karar vermiştir. Polonya’nın kuzey batısında Stargard şehrinde 110 dönümlük bir arsa satın alınmış olup uzun bir yatırım sürecinin sonunda 2024 yılının ikinci çeyreği itibariyle Polonya’da da üretime başlanması hedeflenmektedir.
67 yıllık serüveninde birçok ilke imza atmış olan Ege Kimya, yüksek kalite anlayışı ile çalıştığı her segmentte en çok tercih edilen marka olmayı misyon edinmiştir. Bu bağlamda nikel kaplama alanında da önemli bir nikel sülfat tedarikçisi olmayı hedeflemektedir.

TÜYİDER olarak ;

Bu organizasyonda emeği geçen Başta Genel Müdür Sn. Metin Mansur’u, Gökhan Yalçındağ’ı, Erez Navaro’yu,  Fatih Tanrıkoluoğlu’nu ve tüm Ege Kimya San. Tic. Ailesini gönülden tebrik eder, çalışmalarında başarılarının devamını dileriz.