Win Eurasia Fuarı Sona Erdi - Tüyider

Tüyider

Win Eurasia Fuarı Sona Erdi

Win Eurasia Fuarı Sona Erdi

Hannover Fairs Turkey Fuarcılık A.Ş. tarafından düzenlenen dünyanın en önemli endüstriyel ticaret fuarı olan HANNOVER MESSE’nin bölge pazarındaki temsilcisi olan WIN EURASIA Fuarı, “Endüstri gelecekle buluşuyor” mottosuyla 7-10 Haziran tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde 29’ncu kez gerçekleşti. 500’ün üzerinde firmanın katılımıyla 55.000 m2 brüt sergileme alanına ulaşan fuarda, 102 ülkeden 38.586 satın almacı ağırlandı. Almanya, Tayvan, Çin ve Kore pavilyonlarının katılımıyla uluslararası kimliğini pekiştiren WIN EURASIA’da sektör gelecekle buluştu. Fuarda imalat sanayinin bugünü ve geleceği için ihtiyaç duyulabilecek tüm ürün, teknoloji ve çözümler tek çatı altında sunuldu.

20 ülkeden Alım Heyeti katıldı

Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) ve Türkiye Makine Federasyonu (MAKFED) iş birliği ile düzenlenen Alım Heyeti Programı kapsamında 20 ülkeden satın almacı WIN EURASIA’da yüz yüze görüşmelere katılarak milyonlarca avroluk yeni ticari işbirliklerine imza attı.

İmalat sanayinin bugünü ve geleceği tüm kapsamıyla sergilendi

En son endüstriyel otomasyon teknolojisinin sektöre sunulduğu fuarda, katılımcılar karlı anlaşmalar yaptı ve endüstriyel üretim makineleri fuar sırasında satıldı. Kaynak ve robotik kaynak sektörünün, lojistik ve tedarik zinciri yönetiminin lider firmaları en yeni ürünlerini piyasaya sürdü. “STARKGEN Jeneratör Özel Alanı”nda kritik ve yedek güç sektöründe ilerici enerji çözümleri en rekabetçi fiyatlarla ziyaretçilerle buluşurken, enerji, elektrik ve elektronik sektörünün lider firmaları da ziyaretçilerini ağırladı.

Fabrikalar için 25 farklı 5G kullanım senaryosu canlandırıldı

İlk kez WIN EURASIA 5G Arena’da imalat endüstrisine tanıtılan ‘Endüstri 5.0: Geleceğin Fabrikası’ demo uygulaması, katılımcı ve ziyaretçilerin ilgi odağı oldu. Yeni nesil iletişim teknolojisi 5G desteği ve metaverse aracılığı ile kontrol edilebilen ‘Endüstri 5.0: Geleceğin Fabrikası’ demo uygulaması ile fabrikaların en çok ihtiyaç duyduğu 5G kullanım örneklerine dair 25 farklı kullanım senaryosu canlandırıldı. Demo sunumu Hannover Fairs Turkey, Nokia ve Turkcell Dijital İş Servisleri liderliğinde Anot, Dijitalis, Emikon, Fanuc, Festo, GSL, HTC, IQ Vizyon, Konzek, MCS, Mitsubishi Electric, ONO, PI Robotik, ProManage, Siskon, Simtek, Staubli, Talisa ve Yenasoft iş birliğiyle gerçekleştirildi.

Meta Endüstri dünyası ilk defa tanıtıldı

“Metaverse ile Akıllı Üretim” senaryosu kapsamında endüstriyel üretim hattında bulunan endüstriyel kontrol sistemleri ve robotların simülasyonu Metaverse ile entegre bir şekilde 5G üzerinden haberleşti. ‘Meta Endüstri’ adı verilen bu yeni konsept Türkiye’de endüstriyel anlamda ilklerden biri oldu.

Özel tema alanları ve etkinlikler yoğun ilgi gördü

WIN EURASIA 2023’de yer alan, Endüstri 4.0 Pavilyonu, Dijital Fabrikalar Özel Alanı, 5G Arena, 5G & Endüstri Forum Alanı’nda sergilenen teknolojiler, etkinlikler ve demo uygulamaları ziyaretçi ve katılımcılar tarafından yakından takip edildi ve ziyaretçi akınına uğradı. 5G & Endüstri Forum Alanı da 4 gün süreyle onlarca etkinliğe ev sahipliği yaptı. Metaverse Konferansı’nda 2023 yılında 19,8 milyar cihazın IoT ile haberleştiğinin tahmin edildiği, 2030’da 125 milyar cihazın IoT ve 5G üzerinden haberleşeceği tahminleri yapıldı.

Robot Otomasyonu ve Geleceği Konferansı’nda uzman konuşmacılar, dünya genelinde tüm robotların %70’inin sanayide kullanıldığına dikkat çekti ve robotik teknolojilerin; imalat sanayindeki üretim süreçlerini ve iş stratejilerini kökten değiştirmekte olduğunun altı çizildi. MAKFED, KOSGEB TÜYİDER, ETMD, AKDER, Deutsche Messe & Nokia & Turkcell Dijital İş Servisleri, Eurotrans & Agma, Botek&Schneider Electric gibi kurumların katkılarıyla ağırlıklı olarak yeşil dönüşüm, yenilenebilir enerjiler ve enerji verimliliği konuları üzerinde yoğunlaşan panel ve key note etkinlikler ilgiyle takip edildi.

Sektör derneklerinden tam destek

Sektörü temsil eden sivil toplum örgütleri ile güçlü iş birlikleri kuran WIN EURASIA Fuarı, MAKFED –Türkiye Makina Federasyonu, ROBODER-Robotik ve Yüksek Teknolojili Üretim Sistem Entegratörleri Derneği, TÜYİDER- Tüm Yüzey İşlemler Derneği, ENOSAD- Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği, AKDER- Akışkan Gücü Derneği, ETMD-Elektrik Tesisat Mühendisleri Derneği’nin destekleri ve MİB-Makine İmalatçıları Birliği’nin katılımı ile düzenlendi.

İmalat sanayiindeki üretici ve sektör profesyonellerini bir araya getirecek olan bir sonraki WIN EURASIA Fuarı, 5-8 Haziran 2024 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek.